• Preobio Kefir Mayası
  • Preobio Kefir Mayası
Preobio Kefir Mayası
Ürün Kodu : 16       Yorumlar (0)      Yorum Ekle
37.00 TL   Kdv Dahil
Yeni Ürün
-
+

''Kefir nedir?'' sorunuzun yanıtını vererek anlatmaya başlayalım. Kefir; inek, keçi ya da koyun sütünün kefir mayasıyla mayalanması sonucu ortaya çıkan ekşimtırak içecektir. Tarihi de çok eskilere, Kafkas Dağları’nda yaşayan Türklere dayanan ve geçmiş zamanlarda kapının yanına bir deri içinde asılarak evden çıkanlara içirilirmiş.

 

Kendi Kefirinizi mayalamanız için bu sağlıklı içeceği sofranıza kadar getiriyoruz.

 

KULLANIM TALİMATI

1.      Sütü 20 dakika kaynatın. Kaynatma sırasında yaklaşık 85-90 derece sıcaklık olmasına dikkat edin. Günlük pastörize sütlerde kaynatma işlemine gerek yoktur. Mayalama sıcaklığına ısıtıp işleme devam edebilirsiniz.

2.      Kaynamış sütü 37-45 dereceye kadar soğutun. Burada mayalama sıcaklığı önemli olduğu için termometre kullanımını öneriyoruz. Özellikle 37 derece altına inen sıcaklıklarda probiotik bakteriler aktifleşmemektedir. Eğer evinizde termometre bulunmuyorsa geleneksel yöntem; sütün içine serçe parmağınızı batırıp 7 saniye yanma hissi olmadan bekleyebiliyor olmaktır.

3.       Sıcak sütü mayalama ısısına derhal indirirseniz, vitamin kaybını engellersiniz. Bunun için lavabonuzu soğuk su ile doldurup sütünüzü tenceresi ile birlikte bu suya koyarsanız kısa zamanda soğuyacaktır.

4.      Ön aktifleştirme PREO Kefir mayalama için en önemli adımlardan birisidir. Aktif olmayan liyofilize toz bakterilerin aktif probiotik mayaya dönüştüğü bu adım, çok dikkatli uygulanmalıdır. Mayalama sıcaklığına soğutulmuş (37-45 derece) sütten bir çay bardağı kadar alın, içerisine bir şase (2 gr) PREO KEFİR Probiotik & Prebiotik mayayı boşaltın. Kibar hareketler ile karıştırıp mayayı iyice eritin. Aktifleşmenin tamamlanması için 30 dakika bekleyin.

5.      Artık bir çay bardağı aktifleşmiş probiotik mayamız olduğuna göre kefirimizi mayalayabiliriz. 37-45 dereceye soğuttuğumuz kaynamış sütümüzü mayalama kabımıza alalım. Aktifleştirdiğimiz bir çay bardağı probiotik mayamızın tamamını sütün içine katın, kibar hareketlerle karıştırın.

6.      Mayalama süresi 24-48 saat arasıdır. İyice sararak sıcaklığı sabit tutmalı ve ışık görmeyen ortamı sağlamalısınız.

7.      Mayalama sıcaklığını sabit tutmak harika sonuç verir. İşte burası aslında tüm mayalı ürünler için en önemli konu. Her ürünün mayalama sıcaklığı var, bunu sabit tutmak ürününüzün lezzet ve kalitesini direk etkiliyor.

Geleneksel yöntem:

Kefirinizi iyice sarıp sarmalayarak da sıcaklığı muhafaza edebilirsiniz. Evinizin en sıcak yerine kefiri koyup üstünü yünlü, pamuklu bezlerle örterek uygun ortam yaratabilirsiniz.

Unutmayın; bu aşamada amacımız sıcaklığı 37-45 derece arası sabit tutmak ve ışık görmeyen ortam sağlamak.

8.      Mayalama süresi bittiğine göre PREO KEFİR Probiotik & Prebiotik kefiriniz artık hazır. Oluşan yoğurt kıvamındaki kefiri çalkalayarak tüketebilirsiniz.

Öneri: Her mayalamada yeni bir şase kullanımı çok önemlidir. Kefir ile mayalama tekrar edilebilir fakat önerdiğimiz probiotik bakteri etkinliği için her mayalamada bir şase PREO KEFİR Probiotik & Prebiotik maya kullanılması tavsiye edilmektedir.


Toplam 0 yorum yapıldı


Yorum yaptığınız teşekkür ederiz. Yorumunuz icelendikten sonra yayınlanacaktır.
Sizde yorum yapın
Doğrulama Kodu
BENZER ÜRÜNLER
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.